close icon
page-title
Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa
Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa

Szczegóły

 • Tytuł oryginalny: The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
 • Język oryginalny: Angielski
 • Kraj produkcji: Wielka Brytania, Stany Zjednoczone
 • Reżyser: Walt Disney Pictures

Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa 2005 - Online Cały Film

star7.1
10254Ocen
date2005
loader

Recenzje

 • avatar

  magsoe

  |3 godziny temu
  Super film ! Fajna fabuła, trzyma w napięciu. Pierwszoplanowy aktor poradził sobie bardzo dobrze 🔥
 • avatar

  YElov

  |3 dni temu
  Już chyba bym wolał trudne sprawy oglądać seriooo
 • avatar

  PopcornPrestige

  |3 dni temu
  ej dziewczyny myślicie że to dobry film na pierwszą randke>xd
 • avatar

  KinoManiak

  |4 dni temu
  Musisz zobaczyć bo moim zdaniem mega dobre!
 • avatar

  WatchWizard

  |7 dni temu
  To było coś innego...na plus oczywiście
 • avatar

  LukasPicasso

  |9 dni temu
  Chipsy 👍 Popcorn 💬
 • avatar

  NoirNostalgia

  |13 dni temu
  Warto było czekać bo tu wreszcie można za free obejrzeć (protip-przeklikaj reklamy 🤫)

Trailer

Spis treści

W jaki sposób Opowieści z Narnii przeniosły powieść C.S. Lewisa na ekran?

Film Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa z 2005 roku to ekranizacja pierwszego tomu cyklu Opowieści z Narnii autorstwa C.S. Lewisa. Reżyser Andrew Adamson stanął przed nie lada wyzwaniem, jak przenieść na ekran bogaty, baśniowy świat stworzony przez pisarza. Film zachowuje wierność książkowemu pierwowzorowi, oddając klimat opowieści Lewisa. Widzowie podążają śladem czworga dzieci - Piotra, Zuzanny, Edmunda i Łucji, którzy przez starą szafę trafiają do magicznej krainy Narnii. Poznają mówiące zwierzęta, stają twarzą w twarz ze złą Czarownicą Jadis i spotykają potężnego Lwa Aslana. Film zachwyca efektami specjalnymi, które pozwoliły ożywić fantastyczne istoty Narnii. Komputerowo wygenerowano m.in. centaura, fauna, minotaura. Aktorzy nagrywali sceny przed green screenem, by później animatorzy mogli dodać fantastyczne tła i postacie. To połączenie gry aktorskiej z nowoczesnymi efektami sprawiło, że świat przedstawiony w Opowieściach z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa zachwyca i wciąga widza tak samo, jak książka. Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa

Jak wyglądał casting do Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa?

Reżyser Andrew Adamson postawił na mało znanych, młodych aktorów do głównych ról w filmie. W rolę Piotra Pevensie wcielił się William Moseley, Zuzannę zagrała Anna Popplewell, a Edmunda - Skandar Keynes. Łucję Pevensie zagrała debiutująca na dużym ekranie Georgie Henley. Dzięki temu widzowie mogli wcielić się w podróż do Narnii razem z bohaterami, nie rozpraszając się znanymi nazwiskami. Do roli potężnego lwa Aslana zaangażowano laureata Oscara Liam Neesona, którego charyzmatyczny głos odpowiednio oddał majestat tej postaci. Złowrogą Czarownicę Jadis zagrała Tilda Swinton. W filmie wystąpili także m.in. James McAvoy jako faun Tumnus, Ray Winstone udzielający głosu siepaczowi Czarownicy oraz Dawn French jako pani Bobr. Obsada została dobrana tak, by wciągnąć widza w magiczny świat Narnii.

Gdzie można obejrzeć film Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa online?

Film Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa można obejrzeć na kilku platformach streamingowych:

 • Netflix - tutaj film dostępny jest z polskim dubbingiem i napisami
 • HBO Max - z polskim lektorem
 • Disney+ - wersja z angielskim dubbingiem i polskimi napisami
 • Apple TV - możliwość oglądania po polsku i angielsku
 • CANAL+ - polska wersja językowa

Dzięki temu każdy widz znajdzie dogodną opcję, by obejrzeć ten pełen magii film online. Gwarantuje to dostępność produkcji dla wielu odbiorców. Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa

Kto grał rolę Lwa Aslana w filmie Opowieści z Narnii?

Postać Lwa Aslana, potężnego władcy Narnii, została zagrana przez laureata Oscara Liam Neesona. Aktor nie tylko wcielił się w tę rolę, ale także użyczył Aslanowi swojego charakterystycznego, niskiego głosu. Dzięki niemu postać Lwa zyskała prawdziwie królewską charyzmę i budziła respekt. Liam Neeson znakomicie oddał dostojeństwo i mądrość Aslana. Publiczność mogła poczuć jego wewnętrzną siłę i dobroć. Aktor zagrał lwa za pomocą techniki motion capture - jego ruchy i mimika zostały przeniesione na animowaną postać. Twórcy nie mogli trafić lepiej, angażując Neesona do tej ikonicznej roli. Jego wyrazisty występ z pewnością przyczynił się do sukcesu filmu.

Czy Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa to dobry film dla dzieci?

Film Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa to produkcja godna polecenia dla dzieci w różnym wieku. Jej magiczny klimat wciągnie zarówno najmłodszych, jak i nieco starszych widzów. Dzieci pokochają zwierzęcych bohaterów, oszałamiające efekty specjalne i sceny walk. Jednak film porusza także ważkie tematy, jak dorastanie, poczucie odpowiedzialności czy walka dobra ze złem. Dziecięcy bohaterowie mierzą się z trudnymi wyborami i uczą się odpowiedzialności za rodzinę. Młodsi widzowie mogą odczuwać niepokój, gdy pojawia się przerażająca Czarownica. Jednak historia zachęca do pokonywania lęków i uczy, że miłość i odwaga zwyciężają zło. Film działa więc terapeutycznie i pomoże dzieciom uporać się z własnymi obawami. Opowieści z Narnii z pewnością zachwycą małych i dużych widzów.

Jakie nagrody zdobył film Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa?

Film Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa zebrał liczne nagrody i nominacje, m.in.: - Złoty Glob dla najlepszego filmu familijnego - Oscar za najlepsze efekty specjalne - Saturn w kategorii najlepszy film fantasy - Nagroda Critics Choice dla najlepszej aktorki drugoplanowej dla Tildy Swinton - 4 nominacje do Oscara (za zdjęcia, charakteryzację, kostiumy, dźwięk) - 3 nominacje do Złotych Globów (film, reżyseria, muzyka) To potwierdza, że Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa to produkcja najwyższej próby, doceniona zarówno przez krytyków, jak i publiczność. Twórcom udało się oddać ducha prozy C.S. Lewisa i stworzyć film, który na stałe zapisał się w kanonie kina fantasy.

Czy warto obejrzeć film Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa w 2023 roku?

Choć od premiery filmu Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa minęło już 18 lat, jest to produkcja, która zdecydowanie przetrwała próbę czasu. Jej efekty specjalne wciąż zachwycają, a przesłanie o sile miłości, nadziei i odwagi w walce ze złem pozostaje aktualne. Jest to film, który można oglądać wielokrotnie - za każdym razem odkrywając nowe smaczki w scenerii czy kreacjach aktorskich. Opowieści z Narnii to świetna propozycja zarówno dla wielbicieli fantasy, jak i widzów poszukujących prostej, a zarazem wciągającej rozrywki. Dlatego zdecydowanie warto sięgnąć po ten tytuł również w 2023 roku - gwarantuje magiczną ucieczkę od codzienności.

Czym różnią się książki od filmu Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa?

Choć film jest wierny duchowi powieści, zawiera pewne różnice w stosunku do książkowego pierwowzoru: - W książce dzieci spędzają w Narnii kilka lat, dorastając do młodych dorosłych. W filmie ich przygoda trwa tylko kilka miesięcy. - W filmie pominięto wątek ojca Pevensie walczącego na wojnie, skupiono się na losach dzieci. - Dodano wątek rywalizacji Piotra i Edmunda, który w książce się nie pojawia. - Rozbudowano postać Czarownicy Jadis, dodano jej więcej scen z Piotrem i Edmundme. - Film rozpoczyna się od scen nalotu na Londyn, czego nie ma w książce. - Bitwa o Narnię trwa dłużej i jest bardziej widowiskowa w filmie. Te zmiany sprawiają, że film lepiej sprawdza się jako samodzielne dzieło. Książki pozwalają zaś bardziej zagłębić się w świat Narnii i poznać więcej smaczków. Literacki pierwowzór pozostaje nieocenioną lekturą dla wielbicieli tej magicznej krainy.

Dlaczego Opowieści z Narnii fascynują widzów od pokoleń?

Opowieści z Narnii od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Podobnie jak książki, ich filmowe adaptacje przyciągają kolejne pokolenia widzów. Dzieje się tak z kilku powodów: - Wciągająca fabuła - walka dobra ze złem, poszukiwanie własnej drogi, przemiana bohaterów poruszają widzów niezależnie od wieku. - Ponadczasowe wartości - Opowieści z Narnii uczą odpowiedzialności, odwagi i pokonywania słabości, co pozostaje aktualne zawsze. - Fascynacja postaciami - Aslan, Czarownica Jadis, mówiące zwierzęta na zawsze zapadają w pamięć. - Magia i cuda - Narnia jest światem, w którym może dziać się wszystko, a efekty specjalne potęgują to wrażenie. - Wciągające realia - wojna, naloty, tajemnicze szafy - te elementy powodują, że każdy widz czuje zaciekawienie losem bohaterów. Dzięki temu Opowieści z Narnii pozostaną ponadczasową opowieścią fantasy dla kolejnych pokoleń.

Jaka jest fabuła filmu Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa?

Film opowiada o losach czworga rodzeństwa - Piotra, Zuzanny, Edmunda i Łucji Pevensie, którzy podczas II wojny światowej zostają wysłani z Londynu na wieś, do profesora Kirke. Podczas zabawy w chowanego najmłodsza Łucja przypadkowo przechodzi przez magiczną szafę do krainy zwanej Narnią. Poznaje fauna Tumnusa, który opowiada jej, że Narnią rządzi okrutna Czarownica Jadis, która zamieniła kraj w lodową pustynię. Gdy Łucja opowiada rodzeństwu o swojej przygodzie, początkowo jej nie wierzą. Jednak wkrótce cała czwórka przenosi się do Narnii. Dowiadują się, że jako dzieci z przepowiedni mają pomóc pokonać Czarownicę i przywrócić wiosnę w Narnii. Łączą siły z mówiącymi zwierzętami i potężnym lwem Aslanem, by stoczyć batalię ze złem...

Podobne filmy

Maciej Dąbrowski

Maciej Dąbrowski

Witajcie w moim kinowym królestwie, gdzie każda opowieść ma swój głos! Jestem architektem tego portalu, gdzie świat filmu, seriale i recenzje łączą się w niezwykłą sieć pasji i refleksji. Moje pióro jest mostem między ekranem a sercem widza, rozświetlając mrok nieodkrytych historii. Tutaj, każdy tytuł to jak nowy rozdział w księdze mojej fascynacji, każda analiza - droga do głębszego zrozumienia sztuki filmowej. Zapraszam was w podróż po skarbach kina, gdzie marzenia stają się rzeczywistością, a recenzje - kluczem do magicznego świata filmowego.

Oceń film

fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
fill-star
outline-star
outline-star
outline-star
Ocena: 7 Liczba głosów: 10254

Udostępnij